Stań się gwiazdą w swojej branży!

Opowiedz nam o sobie

Najlepsze statywy fotograficzne

Lidia Pawlak 2020-02-20 0 komentarzy
Najlepsze statywy fotograficzne

Wiele aparatów wyposażonych jest w funkcje stabilizacji obrazu, jednak ze względu na ich ograniczenia nie wszystkich one zadowalają. Chcąc uzyskać profesjonalnie wyglądający i ostry obraz, nieodzowne będzie wykorzystanie statywu, zwłaszcza w przypadku zdjęć HDR, panoramicznych lub gdy warunki wymagają długiego czasu ekspozycji. Stojak pod aparat przyda się również w celu zaplanowania kadru, czy to jeśli chodzi o krajobraz, czy portret.

Najlepsze statywy fotograficzne

Najprostsze statywy wykonane są z lekkiego aluminium czy włókna węglowego lub, jeśli wymagana jest większa stabilność, z nieco cięższych materiałów, jak drewno czy stal. Budowa tego przydatnego urządzenia jest prosta i składa się z trzech głównych elementów:

  • głowicy – utrzymuje aparat na miejscu za pomocą szybkozłączki. W zależności od sposobu manewrowania aparatem występują głowice kulowe i trzykierunkowe (wolniejsze w obsłudze, lecz pozwalające na większą precyzję);
  • kolumny – służy do regulowania wysokości statywu. Warto zwrócić uwagę na możliwość dodatkowej stabilizacji od dołu, a także zmiany położenia kolumny (z pionowej na poziomą);
  • nóg – najczęściej występują w liczbie trzech (lub jednej, tzw. monopody) i składają się z kilku rozsuwanych odcinków; im mniejsza liczba ruchomych części, tym stabilniejszy będzie statyw. Blokowanie odcinków nóg w zależności od modelu następuje poprzez pokrętła lub zatrzaski. Te drugie są wygodniejsze i szybsze w użyciu. Warto zwrócić uwagę na szeroki zakres kąta rozłożenia nóg.

Ciekawym i popularnym rozwiązaniem jest elastyczny statyw składający się z kulkowych połączeń, które pozwalają na dowolne ustawienie statywu w zależności od potrzeb fotografa. Ten model, jak i wiele innych można znaleźć na stronie mitoya.pl – w sklepie internetowym z akcesoriami dla fotografów.

Skomentuj wpis